More

Jak odżywianie wpływa na zdrowie skóry?

Jan Jankowski 2023-08-10 Brak komentarzy 3 min. czytania

Wybrane składniki odżywcze istotne dla skóry

Zdrowa dieta odgrywa kluczową rolę w zachowaniu dobrego stanu skóry. Niektóre składniki odżywcze są szczególnie ważne, aby zaspokoić potrzeby naskórka i tkanki podskórnej. Jak podkreślają specjaliści z https://projektskora.pl/, należą do nich przede wszystkim witaminy z grupy B (B2, B3, B6, B7, B9, B12), witaminy A, C, D, E, a także składniki mineralne takie jak cynk, selen, miedź, żelazo i krzem.

Wpływ witamin na skórę

Witaminy to organiczne związki chemiczne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pełnią rolę katalizatorów wielu procesów biochemicznych zachodzących w skórze.

Witamina A (retinol) wpływa korzystnie na odnowę komórkową naskórka, utrzymuje prawidłową strukturę tkanki łącznej i wzmacnia barierę ochronną skóry. Jej niedobór może prowadzić do szorstkości, swędzenia i łuszczenia się skóry. Dobrym źródłem witaminy A są produkty zawierające beta-karoten (marchew, szpinak, morele).

Witamina C (kwas askorbinowy) uczestniczy w syntezie kolagenu i tym samym wpływa na jędrność skóry. Działa również antyoksydacyjnie, chroniąc komórki przed stresem oksydacyjnym. Źródłami witaminy C są cytrusy, natka pietruszki, kiwi.

Witamina E (tokoferole) wzmacnia barierę lipidową naskórka, dzięki czemu ogranicza transepidermalną utratę wody. Zmniejsza podatność skóry na podrażnienia. Znajdziemy ją m.in. w olejach roślinnych i orzechach.

Rola minerałów i mikroelementów

Oprócz witamin wiele minerałów odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu skóry. Niedobory składników mineralnych objawiają się zaburzeniami w wyglądzie i strukturze skóry.

Cynk bierze udział w syntezie kolagenu, wspomaga gojenie ran, łagodzi stany zapalne. Jego źródłem są owoce morza, nasiona, kakao.

Selen wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, chroni komórki skóry przed wolnymi rodnikami. Znajdziemy go w orzechach brazylijskich, tuńczyku, jajkach.

Miedź uczestniczy w produkcji melaniny, wpływa na elastyczność skóry. Jej źródła to m.in. ostrygi, pestki dyni, kakao.

Dieta a stan cery

Odpowiednio zbilansowana dieta może w istotny sposób wpłynąć na wygląd cery. Wiele składników odżywczych pomaga zachować cerę gładką, napiętą i promienną.

Znaczenie wody dla skóry

Woda stanowi około 70% masy ciała i jest kluczowa dla utrzymania odpowiedniego nawodnienia skóry. Jej niedobór prowadzi do wysuszenia i szorstkości skóry, powstawania zmarszczek, a nawet stanów zapalnych. Picie 1,5-2 l wody dziennie pomaga zachować skórę jędrną i elastyczną.

Wpływ tłuszczów na kondycję skóry

Spożycie odpowiedniej ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 jest istotne dla zachowania elastyczności bariery ochronnej skóry i ograniczenia utraty wody przez naskórek. Znajdziemy je m.in. w tłustych rybach morskich, olejach roślinnych (lnianym, rzepakowym) i orzechach.

Jadłospis przyjazny skórze

Aby zadbać o zdrowie i urodę skóry warto rozszerzyć codzienny jadłospis o produkty bogate w składniki korzystnie wpływające na kondycję skóry. Należą do nich m.in.:

  • Warzywa i owoce, szczególnie te o pomarańczowo-czerwonej barwie (bogate w antyoksydanty).
  • Ryby, zwłaszcza tłuste gatunki morskie.
  • Orzechy i nasiona.
  • Roślinne oleje tłoczone na zimno.
  • Jaja.
  • Produkty pełnoziarniste.

Ponadto warto ograniczyć spożycie cukrów prostych i alkoholu, gdyż sprzyjają one odwodnieniu i starzeniu się skóry. Zdrowa, zbilansowana dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną i nawodnieniem organizmu pozwoli zachować piękną, promienną cerę.

C
Poprzedni artykuł

Czy pieczarki są zdrowe?

J
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *